    Panasonic Electronic Components EEU-FC0J332S
    Part No.:
    EEU-FC0J332S
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-FC0J332S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
    Series:
    FC
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2 A @ 100 kHz
    Impedance:
    38 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.591" (15.00mm)