    Panasonic Electronic Components EEU-EE2V680S
    Part No.:
    EEU-EE2V680S
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-EE2V680S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL TH
    Series:
    EE-A
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    350 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    465.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.33 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)