    Panasonic Electronic Components EEU-ED2C151S
    Part No.:
    EEU-ED2C151S
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEU-ED2C151S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Series:
    ED-A
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    630 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.4 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.787" (20.00mm)