    Panasonic Electronic Components EEE-TP1E272V
    Part No.:
    EEE-TP1E272V
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEE-TP1E272V.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2700UF 20% 25V SMD
    Series:
    TP, Anti-Vibration
    Capacitance:
    2700 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    45mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, High Temperature Reflow
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.95 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.6 A @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)