    Panasonic Electronic Components EEE-FPV391UAV
    Part No.:
    EEE-FPV391UAV
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEEE-FPV391UAV.pdf
    Description:
    CAP ALUM 390UF 20% 35V SMD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Series:
    FP, Anti-Vibration
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    390 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    80mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, High Temperature Reflow
    Ripple Current @ Low Frequency:
    552.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    850 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.425" (10.80mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)