    Panasonic Electronic Components 2R5SVT680M
    Part No.:
    2R5SVT680M
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Aluminum - Polymer Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED2R5SVT680M.pdf
    Description:
    CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V SMD
    Manufacturer:
    Series:
    OS-CON™, SVT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymer
    Capacitance:
    680 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    2.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    20mOhm
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Features:
    Ripple Current @ Low Frequency:
    168.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.37 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.276" (7.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 2R5SVT680M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 2R5SVT680M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2R5SVT680M?
    Image 2R5SVT680MX 2R5SVT680M
    Part Number 2R5SVT680MX 2R5SVT680M
    Manufacturer Panasonic Electronic Components Panasonic Electronic Components
    Series OS-CON™, SVT OS-CON™, SVT
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Polymer Polymer
    Capacitance 680 µF 680 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 2.5 V 2.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm 20mOhm
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Features - -
    Ripple Current @ Low Frequency 168.5 mA @ 120 Hz 168.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.37 A @ 100 kHz 3.37 A @ 100 kHz
    Impedance - -
    Lead Spacing - -
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) 0.276" (7.00mm)
    Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)