    Panasonic Electric Works TQ2SA-12V-Z
    Part No.:
    TQ2SA-12V-Z
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTQ2SA-12V-Z.pdf
    Description:
    RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TQ-SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    125VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    250VA, 440W
    Coil Current:
    11.7 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    Gull Wing
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    4 ms
    Release Time:
    4 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
    Relay Type:
    Telecom
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order TQ2SA-12V-Z on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TQ2SA-12V-Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TQ2SA-12V-Z?
    Image TQ2SA-5V TQ2SA-12V-Z TQ2SA-12V TQ2SA-24V TQ2SA-3V-Z
    Part Number TQ2SA-5V TQ2SA-12V-Z TQ2SA-12V TQ2SA-24V TQ2SA-3V-Z
    Series TQ-SMD TQ-SMD TQ-SMD TQ-SMD TQ-SMD
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
    Switching Voltage 125VAC, 220VDC - Max 125VAC, 220VDC - Max 125VAC, 220VDC - Max 125VAC, 220VDC - Max 125VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching 250VA, 440W 250VA, 440W 250VA, 440W 250VA, 440W 250VA, 440W
    Coil Current 11.7 mA 11.7 mA 11.7 mA 11.7 mA 11.7 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style Gull Wing Gull Wing Gull Wing Gull Wing Gull Wing
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 9 VDC 9 VDC 9 VDC 9 VDC 9 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 4 ms 4 ms 4 ms 4 ms 4 ms
    Release Time 4 ms 4 ms 4 ms 4 ms 4 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C