    Panasonic Electric Works NF4EB-12V-A
    Part No.:
    NF4EB-12V-A
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNF4EB-12V-A.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    NF
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    4PDT (4 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    220VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    36.7 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9.6 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    10 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Contact Material:
    Silver (Ag), Gold (Au)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order NF4EB-12V-A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NF4EB-12V-A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NF4EB-12V-A?
    Image NF4EB-12V NF4EB-12V-1 NF4EB-12V-A NF4EB-24V NF4EB-24V-1
    Part Number NF4EB-12V NF4EB-12V-1 NF4EB-12V-A NF4EB-24V NF4EB-24V-1
    Series NF NF NF NF NF
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Form 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C)
    Contact Rating (Current) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
    Switching Voltage 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching - - - - -
    Coil Current 36.7 mA 36.7 mA 36.7 mA 36.7 mA 36.7 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C