    Panasonic Electric Works NF2EB-48V-A
    Part No.:
    NF2EB-48V-A
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNF2EB-48V-A.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    NF
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    48VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    220VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    11.5 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    38.4 VDC
    Must Release Voltage:
    4.8 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    10 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C