    Panasonic Electric Works NF2EB-12V-A
    Part No.:
    NF2EB-12V-A
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNF2EB-12V-A.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    NF
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    220VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    36.7 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9.6 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    10 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Contact Material:
    Silver (Ag), Gold (Au)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order NF2EB-12V-A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NF2EB-12V-A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NF2EB-12V-A?
    Image NF2EB-12V NF2EB-12V-A NF2EB-24V NF2EB-24V-1 NF2EB-24V-A
    Part Number NF2EB-12V NF2EB-12V-A NF2EB-24V NF2EB-24V-1 NF2EB-24V-A
    Series NF NF NF NF NF
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
    Switching Voltage 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max 220VAC, 220VDC - Max
    Load - Max Switching - - - - -
    Coil Current 36.7 mA 36.7 mA 36.7 mA 36.7 mA 36.7 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C