    Panasonic Electric Works JW2SN-DC12V
    Part No.:
    JW2SN-DC12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDJW2SN-DC12V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    JW
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    5 A
    Switching Voltage:
    250VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    1250VA, 150W
    Coil Current:
    44 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Class E
    Must Operate Voltage:
    8.4 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 60°C
    Contact Material:
    Silver Alloy
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order JW2SN-DC12V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the JW2SN-DC12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JW2SN-DC12V?
    Image JW2SN-DC12V JW2SN-DC5V JW2SN-DC24V JW2SN-B-DC24V JW2SN-B-DC12V
    Part Number JW2SN-DC12V JW2SN-DC5V JW2SN-DC24V JW2SN-B-DC24V JW2SN-B-DC12V
    Series JW JW JW JW JW
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 5 A 5 A 5 A 5 A 5 A
    Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching 1250VA, 150W 1250VA, 150W 1250VA, 150W 1250VA, 150W 1250VA, 150W
    Coil Current 44 mA 44 mA 44 mA 44 mA 44 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
    Coil Insulation Class E Class E Class E Class E Class E
    Must Operate Voltage 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C