    Panasonic Electric Works DSP2A-DC12V
    Part No.:
    DSP2A-DC12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDSP2A-DC12V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    DSP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPST-NO (2 Form A)
    Contact Rating (Current):
    5 A
    Switching Voltage:
    250VAC, 125VDC - Max
    Load - Max Switching:
    1500VA, 625W
    Coil Current:
    25 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9.6 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    10 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 60°C
    Contact Material:
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order DSP2A-DC12V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DSP2A-DC12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DSP2A-DC12V?
    Image DSP2A-DC24V DSP2A-DC5V DSP2A-DC12V DSP2A-DC3V DSP2A-L2-DC12V
    Part Number DSP2A-DC24V DSP2A-DC5V DSP2A-DC12V DSP2A-DC3V DSP2A-L2-DC12V
    Series DSP DSP DSP DSP DSP
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Rating (Current) 5 A 5 A 5 A 5 A 5 A
    Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max
    Load - Max Switching 1500VA, 625W 1500VA, 625W 1500VA, 625W 1500VA, 625W 1500VA, 625W
    Coil Current 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC 9.6 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
    Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C