    Panasonic Electric Works CP1AH-N-12V
    Part No.:
    CP1AH-N-12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP1AH-N-12V.pdf
    Description:
    CP POWER RELAY 1 FORM A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    CP
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    53.3 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    20 A
    Switching Voltage:
    14VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    6.5 VDC
    Must Release Voltage:
    1 VDC
    Operate Time:
    10 ms
    Release Time:
    10 ms
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Datasheet:
    1. How to order CP1AH-N-12V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP1AH-N-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP1AH-N-12V?
    Image CP1AH-N-12V CP1AH-12V
    Part Number CP1AH-N-12V CP1AH-12V
    Manufacturer Panasonic Electric Works Panasonic Electric Works
    Series CP CP
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching
    Coil Current 53.3 mA 53.3 mA
    Coil Voltage 12VDC 12VDC
    Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current) 20 A 20 A
    Switching Voltage 14VDC - Nom 14VDC - Nom
    Must Operate Voltage 6.5 VDC 6.5 VDC
    Must Release Voltage 1 VDC 1 VDC
    Operate Time 10 ms 10 ms
    Release Time 10 ms 10 ms
    Features - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C