    Panasonic Electric Works CM1AF-R-12V
    Part No.:
    CM1AF-R-12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCM1AF-R-12V.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    CM
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    125 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    35 A
    Switching Voltage:
    14VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    7 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    10 ms
    Release Time:
    10 ms
    Features:
    Resistor, Sealed - Flux Protection
    Mounting Type:
    Socketable
    Termination Style:
    Plug In
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Datasheet:
    1. How to order CM1AF-R-12V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CM1AF-R-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CM1AF-R-12V?
    Image CM1AF-R-12V CM1AF-D-P-12V CM1AF-24V CM1AF-P-24V CM1AF-12V
    Part Number CM1AF-R-12V CM1AF-D-P-12V CM1AF-24V CM1AF-P-24V CM1AF-12V
    Series CM CM CM CM CM
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 125 mA 125 mA 125 mA 125 mA 125 mA
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Rating (Current) 35 A 35 A 35 A 35 A 35 A
    Switching Voltage 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom
    Must Operate Voltage 7 VDC 7 VDC 7 VDC 7 VDC 7 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
    Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Termination Style Plug In Plug In Plug In Plug In Plug In
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C