    Panasonic Electric Works CB1VF-R-12V
    Part No.:
    CB1VF-R-12V
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCB1VF-R-12V.pdf
    Description:
    CB RELAY 1 FORM C 35A 12V
    Coil Current:
    134 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    35 A
    Switching Voltage:
    14VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    7 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Features:
    Resistor, Sealed - Flux Protection
    Termination Style:
    Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Datasheet:
    1. How to order CB1VF-R-12V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CB1VF-R-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CB1VF-R-12V?
    Image CB1VF-12V CB1VF-D-12V CB1VF-R-12V CB1VF-24V CB1VF-D-24V
    Part Number CB1VF-12V CB1VF-D-12V CB1VF-R-12V CB1VF-24V CB1VF-D-24V
    Series CB CB CB CB CB
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 134 mA 134 mA 134 mA 134 mA 134 mA
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 35 A 35 A 35 A 35 A 35 A
    Switching Voltage 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom
    Must Operate Voltage 7 VDC 7 VDC 7 VDC 7 VDC 7 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C