    Panasonic Electric Works ARS11A24X
    Part No.:
    ARS11A24X
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    High Frequency (RF) Relays
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDARS11A24X.pdf
    Description:
    RELAY RF SPDT 500MA 24V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    ARS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Latching, Single Coil
    Coil Current:
    8.3 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    500 mA
    Switching Voltage:
    30VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    18 VDC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    10 ms
    Release Time:
    6 ms
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination Style:
    Gull Wing
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Datasheet:
    1. How to order ARS11A24X on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ARS11A24X price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ARS11A24X?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ARS11A24X.
    Image ARS11A24X
    Part Number ARS11A24X
    Manufacturer Panasonic Electric Works
    Series ARS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Coil Type Latching, Single Coil
    Coil Current 8.3 mA
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 500 mA
    Switching Voltage 30VDC - Max
    Must Operate Voltage 18 VDC
    Must Release Voltage -
    Operate Time 10 ms
    Release Time 6 ms
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C