    Panasonic Electric Works ALZ12F24W
    Part No.:
    ALZ12F24W
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDALZ12F24W.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    ALZ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    16 A
    Switching Voltage:
    440VAC - Max
    Load - Max Switching:
    7040VA
    Coil Current:
    16.7 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Class F
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Contact Material:
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order ALZ12F24W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ALZ12F24W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALZ12F24W?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ALZ12F24W.
    Image ALZ12F24W
    Part Number ALZ12F24W
    Manufacturer Panasonic Electric Works
    Series ALZ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Through Hole
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 16 A
    Switching Voltage 440VAC - Max
    Load - Max Switching 7040VA
    Coil Current 16.7 mA
    Coil Type Non Latching
    Features -
    Termination Style PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully
    Coil Insulation Class F
    Must Operate Voltage 16.8 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC
    Operate Time 15 ms
    Release Time 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C