    Panasonic Electric Works ALFG2PF24
    Part No.:
    ALFG2PF24
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDALFG2PF24.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPST 31A 24V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    ALFG
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    31 A
    Switching Voltage:
    250VAC - Max
    Load - Max Switching:
    7750VA
    Coil Current:
    58.6 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Class F
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    20 ms
    Release Time:
    10 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 60°C
    Contact Material:
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order ALFG2PF24 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ALFG2PF24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALFG2PF24?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ALFG2PF24.
    Image ALFG2PF24 ALFG2PF241
    Part Number ALFG2PF24 ALFG2PF241
    Manufacturer Panasonic Electric Works Panasonic Electric Works
    Series ALFG ALFG
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 24VDC 24VDC
    Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current) 31 A 31 A
    Switching Voltage 250VAC - Max 250VAC - Max
    Load - Max Switching 7750VA 7750VA
    Coil Current 58.6 mA 58.6 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching
    Features - -
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Seal Rating - -
    Coil Insulation Class F Class F
    Must Operate Voltage 16.8 VDC 16.8 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 20 ms 20 ms
    Release Time 10 ms 10 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C