    Panasonic Electronic Components XP0555500L
    Part No.:
    XP0555500L
    Category:
    Bipolar Transistor Arrays
    Package:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Description:
    TRANS 2NPN 20V 200MA SMINI6-G1
    Package/Case:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Transistor Type:
    2 NPN (Dual)
    Current - Collector (Ic) (Max):
    200mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    20V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    250mV @ 1mA, 10mA
    Current - Collector Cutoff (Max):
    100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    40 @ 10mA, 1V
    Power - Max:
    150mW
    Frequency - Transition:
    500MHz
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    SMINI6-G1
    1. How to order XP0555500L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the XP0555500L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of XP0555500L?
    Image XP0555500L
    Part Number XP0555500L
    Manufacturer Panasonic Electronic Components
    Series -
    Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Transistor Type 2 NPN (Dual)
    Current - Collector (Ic) (Max) 200mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 1mA, 10mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 40 @ 10mA, 1V
    Power - Max 150mW
    Frequency - Transition 500MHz
    Operating Temperature 150°C (TJ)