    Panasonic Electronic Components 6TPS150MUD
    Part No.:
    6TPS150MUD
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
    Series:
    POSCAP™ TPS
    Package/Case:
    1411 (3528 Metric)
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    30mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B1S
    General Purpose
    1. How to order 6TPS150MUD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 6TPS150MUD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 6TPS150MUD?
    Image 6TPS150MUD
    Part Number 6TPS150MUD
    Manufacturer Panasonic Electronic Components
    Series POSCAP™ TPS
    Package/Case 1411 (3528 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)