    Panasonic Electronic Components 6TPE330MIL
    Part No.:
    6TPE330MIL
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
    Series:
    POSCAP™ TPE
    Package/Case:
    2917 (7343 Metric)
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    18mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D3L
    General Purpose
    1. How to order 6TPE330MIL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 6TPE330MIL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 6TPE330MIL?
    Image 6TPE330MIL
    Part Number 6TPE330MIL
    Manufacturer Panasonic Electronic Components
    Series POSCAP™ TPE
    Package/Case 2917 (7343 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)