    Panasonic Electronic Components 6TPE100MPB
    Part No.:
    6TPE100MPB
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Tantalum - Polymer Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
    Manufacturer:
    Series:
    POSCAP™ TPE
    Package/Case:
    1411 (3528 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    25mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B2
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    1. How to order 6TPE100MPB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 6TPE100MPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 6TPE100MPB?
    Image 6TPE100MPB
    Part Number 6TPE100MPB
    Manufacturer Panasonic Electronic Components
    Series POSCAP™ TPE
    Package/Case 1411 (3528 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)