    On Shore Technology Inc. OSTTJ030150
    Part No.:
    OSTTJ030150
    Manufacturer:
    On Shore Technology Inc.
    Category:
    Headers, Plugs and Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDOSTTJ030150.pdf
    Description:
    TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
    Manufacturer:
    On Shore Technology Inc.
    Series:
    OSTTJ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Plug, Female Sockets
    Number of Positions:
    3
    Positions Per Level:
    3
    Number of Levels:
    1
    Pitch:
    0.300" (7.62mm)
    Header Orientation:
    Plug Wire Entry:
    Termination Style:
    Screw
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Current - IEC:
    Voltage - IEC:
    Current - UL:
    Voltage - UL:
    300 V
    Wire Gauge or Range - AWG:
    12-24 AWG
    Wire Gauge or Range - mm²:
    Color:
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 105°C
    Contact Mating Finish:
    Datasheet:
    1. How to order OSTTJ030150 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the OSTTJ030150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of OSTTJ030150?
    Image OSTTJ030150
    Part Number OSTTJ030150
    Manufacturer On Shore Technology Inc.
    Series OSTTJ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Plug, Female Sockets
    Number of Positions 3
    Positions Per Level 3
    Number of Levels 1
    Pitch 0.300" (7.62mm)
    Header Orientation -
    Plug Wire Entry -
    Termination Style Screw
    Mounting Type Free Hanging (In-Line)
    Current - IEC -
    Voltage - IEC -
    Current - UL -
    Voltage - UL 300 V
    Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
    Wire Gauge or Range - mm² -
    Color -
    Operating Temperature -30°C ~ 105°C