    onsemi NGB18N40CLBT4G
    Part No.:
    NGB18N40CLBT4G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNGB18N40CLBT4G.pdf
    Description:
    IGBT 430V 18A 115W D2PAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    430 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    18 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    50 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.5V @ 4V, 15A
    Power - Max:
    115 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Logic
    Gate Charge:
    Td (on/off) @ 25°C:
    Test Condition:
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    Datasheet:
    1. How to order NGB18N40CLBT4G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NGB18N40CLBT4G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NGB18N40CLBT4G?
    Image NGB18N40CLBT4G
    Part Number NGB18N40CLBT4G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 430 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 18 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 50 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 4V, 15A
    Power - Max 115 W
    Switching Energy -
    Input Type Logic
    Gate Charge -
    Td (on/off) @ 25°C -
    Test Condition -
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)