    onsemi NCV662SQ33T1
    Part No.:
    NCV662SQ33T1
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-82A, SOT-343
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCV662SQ33T1.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC82AB
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    SC-82A, SOT-343
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.42V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    6 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SC-82AB
    Datasheet:
    1. How to order NCV662SQ33T1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCV662SQ33T1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCV662SQ33T1?
    Image NCV662SQ33T1G NCV662SQ33T1
    Part Number NCV662SQ33T1G NCV662SQ33T1
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case SC-82A, SOT-343 SC-82A, SOT-343
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 100mA 0.42V @ 100mA
    Current - Output 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 1 µA 1 µA
    Current - Supply (Max) 6 µA 6 µA
    PSRR - -
    Control Features Enable Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C