    onsemi NCV662SQ27T1G
    Part No.:
    NCV662SQ27T1G
    Package:
    SC-82A, SOT-343
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCV662SQ27T1G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 2.7V 100MA SC82AB
    Package/Case:
    SC-82A, SOT-343
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.7V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    6 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    SC-82AB
    Datasheet:
    1. How to order NCV662SQ27T1G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCV662SQ27T1G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCV662SQ27T1G?
    Image NCV662SQ27T1G
    Part Number NCV662SQ27T1G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case SC-82A, SOT-343
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 100mA
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 1 µA
    Current - Supply (Max) 6 µA
    PSRR -
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C