    onsemi NCV551SN15T1
    Part No.:
    NCV551SN15T1
    Package:
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCV551SN15T1.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
    Package/Case:
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Input (Max):
    12V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.22V @ 10mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    8 µA
    Current - Supply (Max):
    8 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    5-TSOP
    Datasheet:
    1. How to order NCV551SN15T1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCV551SN15T1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCV551SN15T1?
    Image NCV551SN15T1G NCV551SN15T1
    Part Number NCV551SN15T1G NCV551SN15T1
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 12V 12V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 10mA 0.22V @ 10mA
    Current - Output 150mA 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 8 µA 8 µA
    Current - Supply (Max) 8 µA 8 µA
    PSRR - -
    Control Features Enable Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C