    onsemi NCV4276DS33R4G
    Part No.:
    NCV4276DS33R4G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCV4276DS33R4G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK-5
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    45V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.332V @ 250mA
    Current - Output:
    400mA
    Current - Quiescent (Iq):
    220 µA
    Current - Supply (Max):
    35 mA
    PSRR:
    60dB (100Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK-5
    Datasheet:
    1. How to order NCV4276DS33R4G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCV4276DS33R4G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCV4276DS33R4G?
    Image NCV4276DS33R4G
    Part Number NCV4276DS33R4G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 45V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.332V @ 250mA
    Current - Output 400mA
    Current - Quiescent (Iq) 220 µA
    Current - Supply (Max) 35 mA
    PSRR 60dB (100Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C