    onsemi NCP694D33HT1G
    Part No.:
    NCP694D33HT1G
    Package:
    SOT-89-5/6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCP694D33HT1G.pdf
    Description:
    NCP694 - LINEAR VOLTAGE REGULATO
    Package/Case:
    SOT-89-5/6
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.18V @ 1A (Typ)
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    100 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    70dB (1kHz)
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package:
    SOT-89-5
    Datasheet:
    1. How to order NCP694D33HT1G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCP694D33HT1G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCP694D33HT1G?
    Image NCP694D33HT1G NCP694D33HT1G
    Part Number NCP694D33HT1G NCP694D33HT1G
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case SOT-89-5/6 SOT-89-5/6
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 1A (Typ) 0.18V @ 1A (Typ)
    Current - Output 1A 1A
    Current - Quiescent (Iq) 100 µA 100 µA
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR 70dB (1kHz) 70dB (1kHz)
    Control Features Enable Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C