    onsemi NCP662SQ33T1
    Part No.:
    NCP662SQ33T1
    Package:
    SC-82A, SOT-343
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCP662SQ33T1.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC82AB
    Package/Case:
    SC-82A, SOT-343
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.42V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    6 µA
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package:
    SC-82AB
    Datasheet:
    1. How to order NCP662SQ33T1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCP662SQ33T1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCP662SQ33T1?
    Image NCP662SQ33T1G NCP662SQ33T1
    Part Number NCP662SQ33T1G NCP662SQ33T1
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case SC-82A, SOT-343 SC-82A, SOT-343
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 100mA 0.42V @ 100mA
    Current - Output 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 1 µA 1 µA
    Current - Supply (Max) 6 µA 6 µA
    PSRR - -
    Control Features Enable Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C