    onsemi NCP565D2T12G
    Part No.:
    NCP565D2T12G
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCP565D2T12G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 1.5A D2PAK
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Voltage - Input (Max):
    9V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    3 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    D2PAK-3
    Datasheet:
    1. How to order NCP565D2T12G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCP565D2T12G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCP565D2T12G?
    Image NCP565D2T12G
    Part Number NCP565D2T12G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 9V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 3 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C