    onsemi NCP5500DT33RKG
    Part No.:
    NCP5500DT33RKG
    Package:
    TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCP5500DT33RKG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK-5
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.7V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    500 µA
    Current - Supply (Max):
    20 mA
    PSRR:
    75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package:
    DPAK-5
    Datasheet:
    1. How to order NCP5500DT33RKG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCP5500DT33RKG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCP5500DT33RKG?
    Image NCP5500DT33RKG
    Part Number NCP5500DT33RKG
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA
    Current - Output 500mA
    Current - Quiescent (Iq) 500 µA
    Current - Supply (Max) 20 mA
    PSRR 75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C