    onsemi NCP4623HSN100T1G
    Part No.:
    NCP4623HSN100T1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNCP4623HSN100T1G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 10V 150MA SOT23-5
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    24V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    10V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 20mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    10 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    35dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order NCP4623HSN100T1G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the NCP4623HSN100T1G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCP4623HSN100T1G?
    Image NCP4623HSN100T1G
    Part Number NCP4623HSN100T1G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 24V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA
    Current - Output 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 10 µA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 35dB (1kHz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C