    onsemi MC78M15ABDTRK
    Part No.:
    MC78M15ABDTRK
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC78M15ABDTRK.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    15V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    70dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order MC78M15ABDTRK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC78M15ABDTRK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78M15ABDTRK?
    Image MC78M15ABDTRKG MC78M15ABDTRK
    Part Number MC78M15ABDTRKG MC78M15ABDTRK
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 35V 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 15V 15V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) - -
    Current - Output 500mA 500mA
    Current - Quiescent (Iq) - -
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz)
    Control Features - -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C