    onsemi MC78M12ABDTG
    Part No.:
    MC78M12ABDTG
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC78M12ABDTG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    80dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order MC78M12ABDTG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC78M12ABDTG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78M12ABDTG?
    Image MC78M12ABDTG
    Part Number MC78M12ABDTG
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 500mA
    Current - Quiescent (Iq) -
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 80dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C