    onsemi MC78L15ABDR2
    Part No.:
    MC78L15ABDR2
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC78L15ABDR2.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    15V
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6.5 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    39dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order MC78L15ABDR2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC78L15ABDR2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78L15ABDR2?
    Image MC78L15ABDR2G MC78L15ABDR2
    Part Number MC78L15ABDR2G MC78L15ABDR2
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 35V 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 15V 15V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) - -
    Current - Output 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA 6.5 mA
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR 39dB (120Hz) 39dB (120Hz)
    Control Features - -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C