    onsemi MC78L12ACDG
    Part No.:
    MC78L12ACDG
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC78L12ACDG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6.5 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    42dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order MC78L12ACDG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC78L12ACDG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78L12ACDG?
    Image MC78L12ACDG
    Part Number MC78L12ACDG
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 42dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C