    onsemi MC78L12ABDG
    Part No.:
    MC78L12ABDG
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC78L12ABDG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6.5 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    42dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order MC78L12ABDG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC78L12ABDG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78L12ABDG?
    Image MC78L12ABDG
    Part Number MC78L12ABDG
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 42dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C