    onsemi MC78FC40HT1G
    Part No.:
    MC78FC40HT1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC78FC40HT1G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 4V 65MA SOT89-3
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    10V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    4V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.7V @ 40mA
    Current - Output:
    65mA
    Current - Quiescent (Iq):
    3.6 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 80°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-89-3
    Datasheet:
    1. How to order MC78FC40HT1G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC78FC40HT1G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78FC40HT1G?
    Image MC78FC40HT1G
    Part Number MC78FC40HT1G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 10V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 4V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 40mA
    Current - Output 65mA
    Current - Quiescent (Iq) 3.6 µA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR -
    Control Features -
    Protection Features Over Current
    Operating Temperature -30°C ~ 80°C