    onsemi MC33375D-2.5R2
    Part No.:
    MC33375D-2.5R2
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC33375D-2.5R2.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8SOIC
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    13V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 300mA
    Current - Output:
    300mA
    Current - Quiescent (Iq):
    200 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order MC33375D-2.5R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MC33375D-2.5R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC33375D-2.5R2?
    Image MC33375D-2.5G MC33375D-2.5R2 MC33375D-3.0R2 MC33375D-3.3R2G MC33375D-5.0R2G
    Part Number MC33375D-2.5G MC33375D-2.5R2 MC33375D-3.0R2 MC33375D-3.3R2G MC33375D-5.0R2G
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
    Series - - - - -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 13V 13V 13V 13V 13V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA
    Current - Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
    Current - Quiescent (Iq) 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA
    PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C