    onsemi LP2951CD-3.3R2
    Part No.:
    LP2951CD-3.3R2
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLP2951CD-3.3R2.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Input (Max):
    30V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.45V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Supply (Max):
    12 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order LP2951CD-3.3R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP2951CD-3.3R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2951CD-3.3R2?
    Image LP2951CDR2G LP2951CD-3.3R2G LP2951CDMR2G LP2951CD-3.0R2G LP2951CD-3.3G
    Part Number LP2951CDR2G LP2951CD-3.3R2G LP2951CDMR2G LP2951CD-3.0R2G LP2951CD-3.3G
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
    Series - - - - -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA
    Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
    Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA
    PSRR - - - - -
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C