    onsemi LP2951CD-3.3G
    Part No.:
    LP2951CD-3.3G
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLP2951CD-3.3G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Voltage - Input (Max):
    30V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.45V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Supply (Max):
    12 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order LP2951CD-3.3G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP2951CD-3.3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2951CD-3.3G?
    Image LP2951CDR2G LP2951CD-3.3R2G LP2951CDMR2G LP2951CD-3.0R2G LP2951CD-3.3G
    Part Number LP2951CDR2G LP2951CD-3.3R2G LP2951CDMR2G LP2951CD-3.0R2G LP2951CD-3.3G
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
    Series - - - - -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA
    Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
    Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA
    PSRR - - - - -
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C