    onsemi KA78RM33TSTU
    Part No.:
    KA78RM33TSTU
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKA78RM33TSTU.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    20V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.6V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    5 mA
    Current - Supply (Max):
    10 mA
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order KA78RM33TSTU on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KA78RM33TSTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KA78RM33TSTU?
    Image KA78RM33TSTU
    Part Number KA78RM33TSTU
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 20V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA
    Current - Output 500mA
    Current - Quiescent (Iq) 5 mA
    Current - Supply (Max) 10 mA
    PSRR 55dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C