    onsemi AFGHL40T120RLD
    Part No.:
    AFGHL40T120RLD
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAFGHL40T120RLD.pdf
    Description:
    1200V/40A FSII IGBT LOW VCESAT T
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    48 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 40A
    Power - Max:
    529 W
    Switching Energy:
    3.4mJ (on), 1.2mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    395 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    48ns/208ns
    Test Condition:
    600V, 40A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    195 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order AFGHL40T120RLD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AFGHL40T120RLD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AFGHL40T120RLD?
    Image AFGHL40T120RLD
    Part Number AFGHL40T120RLD
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 48 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 40A
    Power - Max 529 W
    Switching Energy 3.4mJ (on), 1.2mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 395 nC
    Td (on/off) @ 25°C 48ns/208ns
    Test Condition 600V, 40A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 195 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)