    OmniOn Power™ EP3000AC48INZ
    Part No.:
    EP3000AC48INZ
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEP3000AC48INZ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 52V 3000W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    Resilient 3000 (3000W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Front End
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 290 VAC
    Voltage - Output 1:
    52V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    62.5 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    3000W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 70°C
    Features:
    Adjustable Output
    Mounting Type:
    Rack Mount
    Size / Dimension:
    14.80" L x 3.30" W x 4.84" H (375.9mm x 83.8mm x 122.9mm)
    Datasheet:
    1. How to order EP3000AC48INZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EP3000AC48INZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EP3000AC48INZ?
    Image EP3000AC48INZ
    Part Number EP3000AC48INZ
    Manufacturer OmniOn Power™
    Series Resilient 3000 (3000W)
    Packaging Box
    Product Status Active
    Type Front End
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input 90 ~ 290 VAC
    Voltage - Output 1 52V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Voltage - Output 5 -
    Voltage - Output 6 -
    Current - Output 1 62.5 A
    Current - Output 2 -
    Current - Output 3 -
    Current - Output 4 -
    Current - Output 5 -
    Current - Output 6 -
    Power (Watts) 3000W
    Applications ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 70°C
    Features Adjustable Output
    Mounting Type Rack Mount
    Size / Dimension 14.80" L x 3.30" W x 4.84" H (375.9mm x 83.8mm x 122.9mm)