    OmniOn Power™ CP3500AC54TEZ
    Part No.:
    CP3500AC54TEZ
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP3500AC54TEZ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 54V 3500W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    Compact Power Line (3500W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Front End
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1:
    54V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    64.8 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    3500W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 75°C
    Features:
    Mounting Type:
    Rack Mount
    Size / Dimension:
    13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order CP3500AC54TEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP3500AC54TEZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP3500AC54TEZ?
    Image CP3500AC54TEZ
    Part Number CP3500AC54TEZ
    Manufacturer OmniOn Power™
    Series Compact Power Line (3500W)
    Packaging Box
    Product Status Active
    Type Front End
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1 54V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Voltage - Output 5 -
    Voltage - Output 6 -
    Current - Output 1 64.8 A
    Current - Output 2 -
    Current - Output 3 -
    Current - Output 4 -
    Current - Output 5 -
    Current - Output 6 -
    Power (Watts) 3500W
    Applications ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 75°C
    Mounting Type Rack Mount
    Size / Dimension 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)