    OmniOn Power™ CP3000AC54TEZ
    Part No.:
    CP3000AC54TEZ
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP3000AC54TEZ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 54V 3000W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    Compact Power Line (3000W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Front End
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1:
    54V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    55.5 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    3000W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Features:
    Mounting Type:
    Rack Mount
    Size / Dimension:
    13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order CP3000AC54TEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP3000AC54TEZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP3000AC54TEZ?
    Image CP3000AC54TEZ
    Part Number CP3000AC54TEZ
    Manufacturer OmniOn Power™
    Series Compact Power Line (3000W)
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Front End
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1 54V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Voltage - Output 5 -
    Voltage - Output 6 -
    Current - Output 1 55.5 A
    Current - Output 2 -
    Current - Output 3 -
    Current - Output 4 -
    Current - Output 5 -
    Current - Output 6 -
    Power (Watts) 3000W
    Applications ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Mounting Type Rack Mount
    Size / Dimension 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)