    OmniOn Power™ CP2725AC54TEZ
    Part No.:
    CP2725AC54TEZ
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP2725AC54TEZ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 54V 5V 2725W
    Series:
    Compact Power Line (2725W)
    Packaging:
    Bulk
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input:
    85 ~ 275 VAC
    Voltage - Output 1:
    54V
    Voltage - Output 2:
    5V
    Current - Output 1:
    50.5 A
    Current - Output 2:
    750 mA
    Power (Watts):
    2725W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Size / Dimension:
    13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order CP2725AC54TEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP2725AC54TEZ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP2725AC54TEZ?
    Image CP2725AC54TEZ CP2725AC54TEZ-LCC RECTIFIER
    Part Number CP2725AC54TEZ CP2725AC54TEZ-LCC RECTIFIER
    Manufacturer OmniOn Power™ OmniOn Power™
    Series Compact Power Line (2725W) Compact Power Line (2725W)
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Front End Front End
    Number of Outputs 2 2
    Voltage - Input 85 ~ 275 VAC 85 ~ 275 VAC
    Voltage - Output 1 54V 54V
    Voltage - Output 2 5V 5V
    Voltage - Output 6 - -
    Current - Output 1 50.5 A 50.5 A
    Current - Output 2 750 mA 750 mA
    Current - Output 6 - -
    Power (Watts) 2725W 2725W
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 75°C (With Derating) -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Mounting Type Rack Mount Rack Mount
    Size / Dimension 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm) 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)