    OmniOn Power™ CP2500AC54TEZ
    Part No.:
    CP2500AC54TEZ
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP2500AC54TEZ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 54V 2500W
    Manufacturer:
    OmniOn Power™
    Series:
    Compact Power Line (2500W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Front End
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1:
    54V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    37 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    2500W
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Features:
    Mounting Type:
    Rack Mount
    Size / Dimension:
    13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order CP2500AC54TEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP2500AC54TEZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP2500AC54TEZ?
    Image CP2500AC54TEZ CP2500AC54TEZ-B
    Part Number CP2500AC54TEZ CP2500AC54TEZ-B
    Manufacturer OmniOn Power™ OmniOn Power™
    Series Compact Power Line (2500W) Compact Power Line (2500W)
    Packaging Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type Front End Front End
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1 54V 54V
    Voltage - Output 2 - -
    Voltage - Output 3 - -
    Voltage - Output 4 - -
    Voltage - Output 5 - -
    Voltage - Output 6 - -
    Current - Output 1 37 A 37 A
    Current - Output 2 - -
    Current - Output 3 - -
    Current - Output 4 - -
    Current - Output 5 - -
    Current - Output 6 - -
    Power (Watts) 2500W 2500W
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 75°C (With Derating) -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Mounting Type Rack Mount Rack Mount
    Size / Dimension 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm) 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)