    OmniOn Power™ CP2000AC54TEZ
    Part No.:
    CP2000AC54TEZ
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCP2000AC54TEZ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 54V 2000W
    Series:
    Compact Power Line (2000W)
    Packaging:
    Tray
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1:
    54V
    Current - Output 1:
    37 A
    Power (Watts):
    2000W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Size / Dimension:
    13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order CP2000AC54TEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CP2000AC54TEZ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CP2000AC54TEZ?
    Image CP2000AC54TEZ CP2000AC54TEZ-B  RECTIFIER
    Part Number CP2000AC54TEZ CP2000AC54TEZ-B RECTIFIER
    Manufacturer OmniOn Power™ OmniOn Power™
    Series Compact Power Line (2000W) Compact Power Line (2000W)
    Packaging Tray Tray
    Product Status Active Active
    Type Front End Front End
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
    Voltage - Output 1 54V 54V
    Voltage - Output 6 - -
    Current - Output 1 37 A 37 A
    Current - Output 6 - -
    Power (Watts) 2000W 2000W
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Operating Temperature -10°C ~ 75°C (With Derating) -10°C ~ 75°C (With Derating)
    Mounting Type Rack Mount Rack Mount
    Size / Dimension 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm) 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)